הנצחה >> מסע לאתרי זיכרון  >> קברי המכבים

 

 

   
מדברי מתתיהו המכבי:

"חזקו ונתחזקה ונמות במלחמה
ולא נמות כצאן לטבח מובל"
(ספר יוסיפון)

 

 

 

קברי המכבים
פרטיזנים

בהיסטוריה 

כוחות בלתי סדירים וטקטיקה של גרילה מוזכרים – אולי לראשונה בהיסטוריה הכתובה בפפירוס מהמאה-15 לפני-הספירה. המלך החתי מתלונן באיגרת כי "הבלתי-סדירים לא הרהיבו עוז בנפשם לתקוף לאור יום והעדיפו להסתער בלילה".
התנ"ך מזכיר לוחמי גרילה כמו יפתח ודוד, עליו נאמר ש"יתקבצו אליו כל איש מצוק וכל איש אשר לו נושה וכל איש מר נפש ויהי עליהם לשר" מדבר יהודה שימש לדוד בסיס זמני והוא יצא לגיחות באזור חברון. הוא גבה מסים מהאוכלוסיה הכפרית ולחם בעמלקים ובאויבים אחרים בראש כוח, שמנה כ-400 לוחמים (מערות עדולם) עד ל-600 לוחמים (מערות צקלג).
התקפת הלילה שביצע גדעון על עין חרוד, הריהי מציגה דוגמה יפה לניצול גורם ההפתעה. מתוך 22,000 איש שהיו עם גדעון, נבחרו 300, והם הצליחו לזרוע מהומה במחנה האויב, למרות שהמדיינים היו כ"ארבה לרוב, ולגמליהם אין מספר". תרועת החצוצרות ולהבות הלפידים חוללו אנדרלמוסיה והמדיינים קמו איש על אחיו. כדי שההתקפה תהיה יעילה אף יותר, היא נפתחה בשעת חילופי המשמרות.

מערת קברי המכבים

מרד המכבים בשנת 166 לפנה"ס נדרש לטקטיקת גרילה בשלבו הראשון: מתתיהו ובניו עליו להרים וכיוון שלא היו להם כלי נשק, נאלץ יהודה להשתמש בחרבו של חייב האויב הראשון שנפל בקרב. המכבים חיו במקומות סתר בישימון, "כחיות בר". יהודה המכבי תקף במיוחד בלילה (ספר המכבים ב, ח) ואילו אחיו יהונתן, מנהיגו השני של המרד, יצא לפשיטותיו מבסיסו במדבר יהודה. הוא הטריד את האויב ונמנע מהתנגשויות חזיתיות. כוחו היה טמון בניידות אנשיו וברשת מודיעין מעולה.

במחלמת היהודים ברומאים לא מילאו יחידות גרילה תפקיד מכריע. הארץ היתה מאוכלסת בצפיפות ולא היו רכסי הרים שאין אליהם גישה או יערות-עד, העשויים לספק מסתור למורדים. יוסף בן-מתתיהו מתאר כיצד הפכה נסיגתו של מושל סוריה, מירושלים – למנוסת מגור. הלגיונות של המושל הסורי היו חמושים בכבדות, והדבר הכביד עליהם מאוד במשך המסע ואלו היהודים שתקפו אותם, היו קלי-חימוש. כל עוד התקדמו הרומאים בשטח פתוח, היו בטוחים יחסית, אך כאשר היה עליהם לעבור במיצר הרים, מעדו סוסיהם והתוקפים הכחידו את שדרתיהם כמעט לגמרי.

מרד בר כוכבא היה השלב האחרון במלחמת היהודים ברומי. מערות ומחילות שימשו מסתור למורדיהם. הם נמנעו ממערכה גלויה והיו במצעים פשיטות הרסניות ממעוזי ההרים. כאשר הוטל על אחד המצביאים המוכשרים ביותר למגר את המרד, הבין במהרה כי לא תהיה מערכה גלויה וכי יהיה צורך להוציא את המורדים ממחבואיהם ולהרגם אחד-אחד. 


ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites