הנצחה >> מסע לאתרי זיכרון  >> נצר אחרון

 

 

האנדרטה לזכר
חללי

נצר אחרון 

אנדרטת חללי נצר אחרון ניצבת על השביל המחבר את 'יד ושם' עם בית הקברות הצבאי בהר הרצל. האנדרטה הוקמה לזכר ניצולי שואה שנותרו שריד אחרון ממשפחתם שחוו על בשרם את אימי השואה בגטאות ו/או במחנות הריכוז וההשמדה ו/או במנוסה ובמסתור בשטחים שנכבשו על ידי הנאצים ו/או בלחימה לצד אנשי המחתרת או הפרטיזנים בשטחי הכיבוש הנאצי שעלו לארץ, בשנות מלחמת העולם השנייה או אחריה, לבשו מדים ונפלו במערכות ישראל.

 

 

תאור האנדרטה
יד הזיכרון לחללי נצר אחרון, יצירתו של האמן מיכה אולמן, הוקמה בשנת 2004 בקצה השביל המחבר בין יד ושם להר הרצל, בין אתר ההנצחה למעפילים לחלקת גדולי האומה. האנדרטה ממוקמת על במת הר הצופה על אתר יד ושם, והיא עשויה שני חלקים נפרדים בנויים מאבן ירושלמית.

האנדרטה על השביל המחבר את יד ושם עם הר הרצל

חלקה האחד של האנדרטה הוא "הבית", מבנה של בית אבן שנעקר ממקומו והוטח בקרקע כשראשו מטה. חזיתו של "הבית" נקרעה מעליו ובכך הוא הפך ל"בית-בור".
חלקה האחר של האנדרטה, "קיר השמות", היא חזיתו העקורה של הבית, קיר אבנים ובו פתח לדלת. הקיר מונח על הקרקע לצד מבנה "הבית" ועליו חקוקים שמות כל הנופלים אנשי נצר אחרון. שני החלקים יחד, "הבית" ו"קיר השמות" זה לצד זה, מדמים את צורתה של ספינה בים - אוניית מעפילים שכיוון הפלגתה מאירופה לארץ-ישראל.
הבית שנעקר ממקומו, הספינה והבור מנציחים במקום מיוחד וסמלי זה את סיפורה של קבוצת פליטים קטנה שביתם חרב עליהם באירופה, שעלו והגיעו בספינה לארץ-ישראל כדי להקים בית חדש במולדת, וסופם שנפלו במלחמה עליה ונקברו באדמתה.
המבקרים ביד הזיכרון לחללי נצר אחרון עשויים, בעמדם מול שני חלקי האנדרטה, להשלים את החסר בדמיונם ולהשיב את חזית הבית העקורה - היא קיר השמות - למקומה. כך, ברצונם של הצופים, יוכל הבית שנעקר ונהרס לשוב ולהיות לשלם.

 

איך מגיעים
אפשרות א', הליכה במישור: מחנים את הרכב בחניית בית הקברות הצבאי בהר הרצל ומשם דרך חלקת גדולי האומה מגיעים לאתר האנדרטה.
אפשרות ב', עלייה ברמת קושי קלה עד בינונית: מחנים את הרכב בחניית 'יד ושם', ליד שער הכניסה מתחיל 'השביל המחבר' העולה למתחם האנדרטה.

 

 

 

 

 

 

 


ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites