הנצחה >> מסע לאתרי זיכרון  >> מרד גטו ורשה

 


 

מרד גטו ורשה
האנדרטה

לזכר הלוחמים 

התקוממות הירואית של 750-700 יהודים בגטו ורשה נגד הגרמנים, בין 19 באפריל ל-16 במאי 1943, במטרה למות בכבוד כאשר ביקשו הגרמנים לחסל את שרידי הגטו. לרשות המורדים עמד נשק קל בכמויות דלות, בו נלחמו נגד טנקים גרמנים ולמעלה מ-2,000 חיילים. את המרד הנהיג הארגון היהודי הלוחם ולצידו ארגון בפיקודו של מרדכי אנילביץ'. הגרמנים לא הצליחו ללכוד את הלוחמים היהודים, אשר אף הביאו לנסיגתם מהגטו, ולכן החלו לשרוף את הגטו בצורה שיטתית, בית אחר בית. 
הלוחמים נאלצו לרדת לבונקרים ולנהל קרבות דרך מערכת מנהרות הביוב. ב-16 במאי פוצצו הכוחות הגרמנים, בראשותו של הגנרל יירגן שטרופ, את בית הכנסת הגדול של ורשה, כאות לסיום דיכוי המרד. 56,000 יהודים נתפסו וגורשו למחנות (בעיקר מיידנק) או נהרגו בקרבות. כמה מאות יהודים נותרו בבונקרים מתחת לגטו החרב, אך רק בודדים שרדו. המרד בגטו ורשה היה ההתקוממות העירונית הראשונה נגד הגרמנים בכל אירופה הכבושה, והפך לסמל לגבורה יהודית ואנושית, מהבולטים במלחמת העולם השנייה.

(השואה בתיעוד, עמ' 250-251).


האנדרטה ברחבת יד ושם

מתוך מכתבו של מרדכי אנילביץ' ליצחק צוקרמן, 23.4.1943:

"מה שעבר עלינו לא ניתן לתאר במילים. נפל דבר שהוא למעלה מחלומותינו הנועזים ביותר. הגרמנים ברחו פעמיים מהגטו...החל מהיום אנו עוברים לשיטה פרטיזנית. הלילה יוצאות לשטח שלוש פלוגות קרב ולהן שני תפקידים: סיור והשגת נשק....נחוצים לנו בדחיפות רימונים, רובים, מכונות ירייה וחומרי נפץ....רק יחידים יחזיקו מעמד. השאר ייספו במוקדם או במאוחר...באמצעות המשדר שלנו שמענו שידור נפלא של תחנת השידור 'שוייט' על הלחימה שלנו. העובדה שזוכרים אותנו מעבר לחומות הגטו מעודדת אותנו במאבקנו. היה שלום יקירי!....ההתנגדות היהודית המזוינת והנקמה הפכו למעשה. הייתי עד ללחימה מופלאה ומלאת גבורה של הלוחמים היהודים".

 

האנדרטה

כבר במהלך מלחמת העולם השנייה החל רפפורט לעצב את זיכרונות המלחמה לפי הבנתו, כאשר הוא מודע למתרחש בסוף 1942 בגטו ורשה – תחילת חיסולו. לאנדרטה שני חלקים – חלק השואה וחלק המרד.

האנדרטה, שנחנכה ב-19 באפריל 1948, במלאות חמש שנים למרד, מוצבת במרכז הגטו היהודי העתיק בוורשה. העתק מוצב ברחבת יד-ושם בירושלים ומשמש עליה לרגל לאלפי מבקרים וטכסים ממלכתיים לזכר השואה והגבורה וקורבנותיה.

 


ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites