הנצחה >> מסע לאתרי זיכרון  >> ללוחמים היהודים

 

     

 

אנדרטה לזכר
מיליון וחצי חיילים יהודים שלחמו 

נגד הנאצים 
ד"ר בתיה ברוטין

בתחילת שנות השמונים, ארבעה עשורים לאחר מלחמת העולם השנייה, מתוך תחושה שהזמן אוזל, ודור הלוחמים הולך ונעלם הוחלט ביד ושם להקים אנדרטה לזכר מיליון וחצי החיילים היהודים שלחמו נגד גרמניה הנאצית בצבאות בעלות הברית.
בשנת 1985 נחנכה האנדרטה ללוחמים היהודים מעשה ידיו של הפסל ברני פינק. האמן ארגן מבנה מששה גושי גרניט לא מסותתים, מצופים בלוחות גרניט מלוטשים, בצורת משושה מלבני. הגושים מונחים בשתי קבוצות של שלושה בכל צד וכך בין המשושים נוצר חלל דמוי מגן דויד. להב חרב מפלדת אל-חלד חוצה את החלל במרכזו. ששת גושי הגרניט מייצגים את ששת מיליוני היהודים שנרצחו בידי הנאצים. המגן דויד מסמל את העם היהודי, ולהב החרב מסמלת את הלחימה נגד הנאצים. הטיית האבנים המרכזיות מסמלת את הזעזוע שעבר על העם היהודי המסומל כאן במגן דויד המורכב מגושים המייצגים את קרבנות השואה. משמעות החרב העוברת דרך חלל המגן דויד היא שהיו כאלה בעם היהודי שלחמו בנאצים. האמן רצה להבליט את מרכיב הלחימה של החיילים היהודים נגד הגרמנים ואת היותם חלק מן העם היהודי.

 ברני פינק, ללוחמים היהודים, 1985, יד ושם, ירושלים

לפני האלמנט הפיסולי באנדרטה ללוחמים היהודים, יש שביל המוביל אל רחבה שקועה ומדורגת והם יוצרים צורה של סמל המנורה. על קיר הרחבה יש כתובת מובלטת בעברית: "זכרון גבורה - לחיילים ולפרטיזנים היהודים שלחמו נגד גרמניה הנאצית". מתחת לכתובת בעברית, חרוטה באבן אותה הכתובת באותיות קטנות בשפות: אנגלית, רוסית, צרפתית ויידיש. מעל הכתובות הללו חקוק באבן, גם הפסוק "וישלך את נפשו מנגד" (שופטים, ט, י"ז), המעביר את המשמעות שהלוחמים הללו היו מוכנים למות בעד עמם.
בכל שנה ב-9 במאי על פי החלטת ממשלת ישראל, מתקיימת במקום עצרת זיכרון לזכר ניצחון בעלות הברית על גרמניה הנאצית.


  


ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites