הנצחה >> מסע לאתרי זיכרון  >> האנדרטה לזכר הפרטיזן, הלוחם והמורד היהודי

 

 

 

האנדרטה לזכר
הפרטיזן, הלוחם והמורד היהודי 

האנדרטה בעיצובו של הפרטיזן והאמן אלכסנדר בוגן, הוקמה ב-2008 במתחם חיל השריון בלטרון.  האנדרטה האבסטרקטית ניצבת על בסיס מוגבה ומסמלת שורת לוחמים, הניצבים נכונים אלי קרב לנוכח האויב. לפניהם מזדקר עמוד המסמל את גבורתם. בסמוך לאנדרטה ניצב לוח שיש ועליו רשומים לסירוגין בעברית ובאנגלית  הארצות בהן לחמו פרטיזנים יהודים: אוקראינה, איטליה, אלג'יריה, בולגריה, בלרוס, הולנד, הונגריה, יוגוסלביה, יוון, לטביה, ליטא, פולין, צ'כוסלובקיה, צרפת ורוסיה.

הקמת האנדרטה  התאפשרה הודות לתרומתם של משפחת לניר, לזכרו של הטייס, סא"ל אבי לניר, שעונה למוות בשבי הרוסי במלחמת יום הכיפורים.

אנדרטה זו מעלה על נס את גבורת הפרטיזנים ולוחמי המחתרות והגטאות, כמייצגת דפוס התנהגות אקטיבית-לוחמת בתקופת השואה. עצם הצבת האנדרטה במתחם של חיל השריון והצבת שלושה דגלים – דגל השריון, דגל מדינת ישראל ודגל ארגון הפרטיזנים – מבטאת את הרצף ההיסטורי של הלחימה, ובכך מייצגת את המונצחים באנדרטה כמי שמסרו נפשם למען העם והמולדת.

 

ההתנגדות היהודית נגד הנאצים

האנדרטה במתחם חיל השריון בלטרון

המתנגדים לנאצים התאימו את אופן לחימתם לתנאי האזור  בו לחמו. אם במזרח אירופה התנאים הטופוגרפיים התאימה למלחמת גרילה ביערות ובביצות (ר' אוקראינה ובלרוס), הרי שבמערב היו התנאים אחרים.

לדוגמא, בצרפת הוקמה מחתרת יהודית מבוססת על ארגוני נוער ציוניים. אנשיה ראו בהצלת יהודים מידי הנאצים את עיקר משימתם. הם הבריחו יהודים למדינות ניטרליות שכנות, זייפו והפיצו תעודות ומצאו ליהודים מקלט בבתי נוצרים או מנזרים. אמנם בצרפת הוקמה מחתרת ה"מאקי", אך כאמור, הארגונים היהודים התרכזו בעיקר בהצלה.

ביוגוסלביה הוקם צבא פרטיזני, בפיקודו של המרשל טיטו, ששלט על שטחים רחבים של המדינה. יהודים רבים הנהיגו יחידות פרטיזניות ושורות לוחמים.
באיטליה הצטרפו יהודים לפרטיזנים שלחמו נגד הפשיסטים, בהרים וביערות.
פרק היסטורי רשמו גם יהודי יוון, שלחמו עם הפרטיזנים במלחמת הגרילה נגד הנאצים.
בהונגריה נרתמו חברי ארגוני הנוער היהודי להצלת יהודים בעזרת  מסמכים מזוייפים, העברת יהודים למקומות מסתור והברחה מגבולות המדינה.
החל מאסטוניה בצפון ועד צפון-אפריקה בדרום, מקווקז הרוסית במזרח ועד צרפת במערב, פעלו היהודים ללא מדינה  משלהם, ללא עורף ותמיכה, בתנאים האיומים של הגיטאות, מחנות ההשמדה והגירוש המאסיבי. בתנאים אלה, העם היהודי עשה כל שביכולתו. הם לא הלכו כצאן לטבח.

כ-93,000 לוחמי גטאות, פרטיזנים, מורדים ומתנגדים פעלו נגד הנאצים. בגרמניה עצמה הוקמה מחתרת אנטי-נאצית, שחבריה היו ברובם צעירים יהודים. הם הוצאו להורג ב-1942. עשרות-אלפי (ואולי מאות אלפי) יהודים, על משפחותיהם, נרצחו במרידות במחנות ובגטאות, ביציאה ליערות או במחפורות המשפחתיות. לא ניתן למנות ולהנציח אותם. אלפי יהודים גם לחמו בשמות נוצרים, כיוון שהפרטיזנים הפולנים והאוקראינים לא קיבלו לשורותיהם יהודים, ונהרגו תחת שמם הבדוי.

לזכר אותם לוחמים ומתנגדים הקמנו את האנדרטה בלטרון. היא מסמלת עבורנו את הקבר האלמוני  של מאות האלפים שלא נקברו ושאין לזכרם מצבה או אבן זיכרון.

 

יהי זכרם לנצח אתנו.

 

 


ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites