מאמרים

חזרה

הארכיון והספריה שלנו כוללים אלפי מסמכים, תמונות, ספרים, מאמרים וזכרונות אישיים, העוסקים בתולדות מאבקם של הפרטיזנים, לוחמי המחתרות, ומורדי הגיטאות ומחנות ההשמדה. ארכיון זה מהווה חלק מרכזי מפעילות ההנצחה והחינוך שלנו, ומיועד לשמש גם כותבים וחוקרים העוסקים בתחום.

אנטישמיות תחת סטלין

כך חוסלה התרבות העידית בבריה"מ
(תרגום: הרשות הלאומית לתרבות יידיש)
כך חוסלה התרבות העידית בבריה"מ
(תרגום: הרשות הלאומית לתרבות יידיש)

ביום 12 באוגוסט 1952, הוצאו להורג, על-פי גזר הדין של צמרת הפיקוד של צבא בריה"מ, שלושה-עשר חברי הוועד האנטי-פאשיסטי היהודי: שלמה (סלומון) לוזובסקי, יצחק (איציק) פפר, לייב קוויטקו, פרץ מרקיש, בנימין זוסקין, ליאון חלמי, בוריס שמילוביץ, דוד ברגלסון, דוד הופשטיין, איליה וטנברג, צ'ייקה וטנברג-אוסטרובסאיא, אמיליה חאומין ויוסף יוזופוביץ.
תאריך זה הפך לסמל הרדיפות האנטישמיות בבריה"מ בתחילת שנות ה-50. בשנים אלה ננעלו כל מוסדות תרבות היידיש - בתי-ספר, תיאטראות ומוזיאונים. במקביל, נאסר לחלוטין פרסום ספרים, כתבי עת ועיתונים ביידיש. תרבות היידיש חוסלה.
אלפי יהודים, ביניהם ראשי התרבות היהודית בבריה"מ נאסרו, נשפטו ונשלחו למחנות, להגליה או שהוצאו להורג. הצמרת התרבותית של יהודי בריה"מ חוסלה. אך לא תמיד זה היה המצב. בתחילת הדרך גויסו היהודים ע"י השלטונות למאמץ הכללי של מלחמה בפאשיזם.
בשנת 1942 הוקם הוועד האנטי-פאשיסטי היהודי ביוזמת השלטונות הסובייטים, במטרה לגייס את תמיכת יהדות העולם, במאבקה של בריה"מ נגד הנאצים. יו"ר הוועד דאז, שלמה מיכאלס, כיהן כמנהל האומנותי של התיאטרון היהודי במוסקבה והיה אחד מגדולי השחקנים היהודים בעולם.

בין חברי הוועד האנטי-פאשיסטי היהודי כיהנו מיטב סופרי היידיש הסובייטים. הוועד הוציא לאור את העיתון "אייניקייט" (אחדות), והפעיל תחנת רדיו לשידורי תעמולה ביידיש. בתום מלחמת העולם השנייה, היה הוועד לגוף הציבורי היחיד בבריה"מ, אשר שימש כתובת לפניות היהודים שנתקלו באנטישמיות עם שובם למקומות מגוריהם הקודמים, בעיקר באוקראינה וברוסיה הלבנה.
בעקבות הרעת המדיניות הסובייטית כלפי היהודים, החליטו השלטונות להפסיק את פעילות הוועד האנטי-פאשיסטי היהודי.
ב-13 בינואר 1948 נרצח ראש הוועד דאז, מיכאלס, על ידי סוכני הבולשת הסובייטית. הרצח טושטש ומיכאלס הוגדר כקורבן של תאונת דרכים. בנובמבר 1948 פוזר הוועד האנטי-פאשיסטי היהודי וכל חבריו ועובדיו נעצרו. החלו להתנהל חקירות ממושכות, אשר לוו בהתעללויות ובעינויים קשים, שנמשכו קרוב לארבע שנים.

בשנת 1952 התקיים משפט בדלתיים סגורות, בו הואשמו בכירי הוועד האנטי-פאשיסטי היהודי בלאומנות יהודית, בריגול לטובת ארצות המערב, ובנסיון לנתק את חצי האי קרים מברה"מ כדי להופכו למדינה אנטי-סובייטית. על 13 הנאשמים נגזר דין מוות שהוצא לפועל ב-12 באוגוסט 1952. היתה זו מכה אנושה לתרבות היידיש בברה"מ.

לאחר מותו של סטאלין, ולאחר שהתקיימה הוועידה ה-20 של המפלגה הקומוניסטית של בריה"מ, זיכו השלטונות את חברי הוועד המורשעים מכל אשם

ארגון הפרטיזנים, לוחמי המחתרות והגטאות רח' המסגר 55 ת.ד 57317, תל אביב 61572, טלפקס 03-5273564

© כל הזכויות שמורות

Powered by Artvision | Truppo Websites